Powrót do aktualności i wydarzeń

Aktualności i wydarzenia

2020-05-27
Niesforne bąbelki... Część 1. Czyli jak powstaje wino musujące w Winnicy Turnau
Szanowni Państwo,

Pragniemy przedstawić artykuł autorstwa naszego sommeliera Maurycego Michalaka na temat win musujących. Dziś premiera pierwszej części z trzech. Powoli odsłaniamy też projekt naszej butelki.

"Niesforne bąbelki" - Część I, autor Maurycy Michalak, audio: LINK.

Gwoli wyjaśnienia, poniższy tekst nie będzie traktował o niegrzecznych dzieciach i ich rodzicach. Słowo bąbelki, które ostatnio nabrało nowego znaczenia w kontekście najmłodszego pokolenia, równolegle funkcjonuje jako potoczne określenie win musujących.

Musiaki, bąble, szampany słowa te używane są w nomenklaturze winiarskiej coraz swobodniej i oznaczają nic innego jak wina, w których znajdują się znaczne ilości dwutlenku węgla.

Jak zapewne już wiecie, Winnica Turnau również robi wina musujące. Od ponad trzech lat trwają nad nimi intensywne prace. Przed rokiem premierowo zabutelkowaliśmy równe 100 butelek. W tym roku udało się nam wyprodukować wino musujące tworzone metodą tradycyjną, w zadowalającej ilości 3000 butelek. Wino leżakuje obecnie na osadzie, a jego premiera planowana jest na październik 2020.

Opowiem Wam o historii, metodach produkcji i własnych doświadczeniach dotyczących win musujących, win które od wielu lat podbijają serca konsumentów na świecie, w tym coraz większe rzesze Polaków.

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość win musujących, z prawie wszystkich zakątków świata. Pokochane przez Polaków Prosecco z Włoch, hiszpańskie Cavy, niemieckie Sekty, włoskie Lambrusco, trochę mniej znane Franciakorty z Italii, Cape Classic z Czarnego Lądu, piękne wina z Nowej Zelandii i Tasmanii, a nawet Polski. Właściwie w każdym miejscu na świecie gdzie uprawiana jest winorośl i powstają wina spokojne (określenie win nie musujących), powstają również wina musujące.

Metod produkcji jest kilka. Od najprostszych, czyli wtłoczenia CO2 do butelki, poprzez metodę transferową, Charmata i popularne ostatnio wina musujące z dużą ilością osadu - pet naty - robione pradawną metodą ancestrale. Przez stulecia rozwijały się nowe metody i style produkcji.

Skupię się jednak na metodzie, moim zdaniem, najlepszej, najdoskonalszej, ale zarazem najtrudniejszej – metodzie tradycyjnej. I tę właśnie metodę obraliśmy w 2016 roku w Winnicy Turnau. Jak jest trudna i czasochłonna mieliśmy przekonać się w kolejnych latach...

 
+

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się pierwszy o premierach win
i planowanych wydarzeniach w Winnicy Turnau
 
+

Zapisz się do naszego newslettera!

Bądź na bieżąco i dowiedz się pierwszy, kiedy nowy rocznik Wina Lodowego będzie gotowy!
 
+