Powrót do bloga

Blog

2023-01-23 09:19:36

Baniewicka enoturystyka

Zacznijmy od tego enigmatycznego pojęcia. ENO ma grecką etymologię i odsyła nas do wszystkiego, co związane z winem. Zarówno enologia, czyli nauka o winie, jak też enoturystyka, będąca niczym innym jak turystyką winiarską, przenoszą nas w świat wina i ściśle oznaczają poznanie. Połączenie tych dwóch kierunków pozwala na relację, jaką winiarz lub enolog, uczący się wina, pragnie zbudować z turystą, chcącym trochę tej wiedzy posiąść, dzięki swoim wyjazdom enoturystycznym. Jednak wino to nie tylko degustacje i gotowy produkt w kieliszku. Chcąc zgłębić temat, warto pamiętać, iż wszystko zaczyna się od uprawy winorośli.
 
 

Turystyka winiarska w Baniewicach

Winnica Turnau znajduje się w malowniczej wsi Baniewice, w gminie Banie w powiecie gryfińskim. Jesteśmy w niesamowicie korzystnym dla krzewów winorośli położeniu. Dociera tu ciepłe powietrze znad Atlantyku, co plasuje nas na czele najlepszych miejsc do uprawy winorośli w Polsce, pod kątem temperatur i okresu wegetacji. Doskonały zespół, który stworzyliśmy przez ostatnie 10 lat, codziennie dba o jakość zarówno rodzących się tu owoców, jak też tworzonego wina.
 

Zwiedzanie winnicy z degustacją

Jesteśmy gotowi zabrać Was w podróż po winnicy, jaką dotąd można było odbyć jedynie w innych regionach winiarskich Europy. Oferujemy możliwość zwiedzania naszej 34-hektarowej winnej plantacji, zapoznanie się z tajnikami winifikacji, a także degustację, umożliwiającą organoleptyczne poznanie naszych win. Przy naszym pięknym stawie przywołujemy opowieść o początkach, szalonych pomysłach i budowaniu tego miejsca. Podchodzimy do krzewów, wyjaśniamy, czego potrzebują i jak wygląda całoroczna praca z nimi. W naszej przetwórni zabieramy Was w świat pras, odszypułkowarek i drożdży i wyjaśniamy specyfikę różnych zbiorników. Opowiadamy o metodach tworzenia win spokojnych i musujących, ale i nie szczędzimy wiedzy na temat tych botrytyzowanych lub fermentowanych z zamrożonych na krzewach gron. W naszej sali degustacyjnej uczymy Was otwierać wszystkie zmysły na ogrom aromatów wina i pomagamy znaleźć swoje ulubione smaki. Podajemy do tego nietuzinkowe sery z gospodarstwa Frykas, które pozwolą odkryć, jak te smaki mogą się zmienić podczas łączenia wina z jedzeniem.
 
 

Zwiedzanie winnicy z noclegiem

Nie ograniczamy się jedynie do tej kilkugodzinnej atrakcji. Właściciele winnicy, Jacek, Zbigniew i Grzegorz Turnau, zadbali o wiele więcej. Odbywają się u nas kameralne koncerty, na które zapraszamy światowej klasy muzyków, a po nich przygotowujemy poczęstunek i degustację naszych win. Organizujemy też większe wydarzenia muzyczne. Dużą popularnością cieszą się firmowe spotkania, okraszone wizytą w winnicy i winiarni czy pysznym obiadem. Specjalnie przygotowana wiata w winnicy z widokiem na krzewy, daje możliwość zrobienia spotkania plenerowego. Oferujemy także eleganckie kolacje degustacyjne z udziałem najlepszych kucharzy. Jeśli chcecie spędzić u nas trochę więcej czasu, mamy dom gościnny, w którym uczestnicy naszych atrakcji mogą przenocować.
 

Jeśli jesteście gotowi na nowe doznania i rozwijającą wiedzę, zapraszamy do nas.  Zadbamy o to, byście podążając winnym szlakiem mieli szansę zrozumieć polskie wino, spędzić czas na łonie naszej ekologicznej winnicy i dowiedzieć się czegoś z zakresu technicznej pracy z winem, lądującym w Waszych kieliszkach.


 
 
O autorze
Katarzyna Kasicka
Kierownik winnicy
Reprezentantka młodego i piekielnie zdolnego pokolenia polskich winiarzy. Jest absolwentką enologicznych studiów podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wine & Spirit Education Trust (poziom 3). Zaangażowaniem i sercem dla winorośli zaraził ją tata, który jest współzałożycielem Winnicy Turnau.
Nasze wina polecają się na lato!
SKLEP ONLINE
+

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się pierwszy o premierach win
i planowanych wydarzeniach w Winnicy Turnau
 
+

Zapisz się do naszego newslettera!

Bądź na bieżąco i dowiedz się pierwszy, kiedy nowy rocznik Wina Lodowego będzie gotowy!
 
+