Powrót do aktualności i wydarzeń

Aktualności i wydarzenia

2017-06-13
Premiera dwóch słodkich win z Winnicy Turnau
24 czerwca br. odbędzie się PREMIERA naszych 2 nowych win słodkich: „Wino lodowe 2016” oraz „Szlachetny zbiór 2016”.
 
Premiera będzie mieć miejsce w Restauracji SPOT. w Poznaniu w ramach wydarzenia „Polskie wina i cydry”. Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.spot.poznan.pl/pl/node/3759.
 
Wina będą do nabycia również w winotece w Baniewicach, na naszej stronie internetowej oraz w wybranych sklepach z winami w całej Polsce.
 
Poniżej więcej informacji o każdym z win:
 
Wino lodowe 2016 – białe, słodkie
 
Wino lodowe z Winnicy Turnau powstawało w bardzo niecodziennych okolicznościach i czasie. Do stworzenia tego unikatowego słodkiego trunku trzeba było czekać aż do początku tego roku, gdy temperatura na winnicy spadła do wymaganych -7 stopni Celsjusza. 6 stycznia o godz. 4 nad ranem 20 osób przez ponad dwie godziny zebrało 2300 kg zamarzniętych gron odmiany Johanniter. Precyzyjne wyciskanie pozwoliło otrzymać niewielką ilość (tylko nieco ponad 550 litrów) bardzo słodkiego i esencjonalnego soku, który został poddany procesowi fermentacji. Efektem tego skomplikowanego procesu jest słodkie wino ze wspaniałą, soczystą kwasowością. Dominują w nim aromaty świeżo skoszonego siana i miodu. W ustach jest obfite i soczyste, pełne akcentów dojrzałych jabłek. Co ciekawe mimo że winogrona zebrane zostały już w obecnym roku, za rocznik wina uznaje się 2016. Wino lodowe zabutelkowane zostało w butelki o pojemności 0,375 litra.
 
Szlachetny zbiór 2016 – białe, słodkie
 
Proces tworzenia wina z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią to rzecz trudna i niepewna. Na winnicy bowiem muszą zaistnieć bardzo specyficzne warunki mikroklimatyczne, które sprawią, że winogrona pokryją się odmianą pleśni - botrytis cinerea. Botrytis absorbuje wodę z gron, co sprawia że wzrasta koncentracja słodyczy i pojawiają się unikatowe smaki i aromaty. Tak powstałe słodkie wino w Winnicy Turnau nazwane zostało „Szlachetny zbiór”. W winie tym znajdziemy aromaty polnych kwiatów przeplatające się z pomarańczową owocowością. Wysoką słodycz wina równoważą akcenty soczystego grejpfruta. Wino „Szlachetny zbiór” powstało z winogron odmiany Solaris. Wino zabutelkowane zostało w butelki o pojemności 0,375 litra.

+

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się pierwszy o premierach win
i planowanych wydarzeniach w Winnicy Turnau